Current Roster

Officers

Mock

Chris Alen Sula

President
Mock

Robert Brackett III

Financial Officer
Mock

Debbie Rabina

Information Officer
Mock

Audrey Schultz

Outreach Officer

Senators

Every constituent has representation through at least one departmental senator and one or more at-large senators for their category (full-time faculty, part-time faculty, chairs category, or staff who teach). Large departments have one additional senator. In addition to voting senators, there are non-voting members of the Senate selected by the President, Provost’s Council, and student government.

Senators and alternates are elected every three years according to procedures described in Bylaws III.B.i and VI.A. Vacancies are filled according to procedures in Bylaw VI.B.i.

Senators are responsible for:

  • soliciting the opinions of their constituents on matters affecting education and governance;
  • informing their constituents of significant events, dates, and deadlines announced by the Senate, and of its actions;
  • attending Senate meetings at which they have a vote or, if unable to attend, request that their alternate(s) attend; and
  • serving routinely on Senate committees.

Printable roster

Departmental Senators

DepartmentSenatorsAlternates
Art & Design EducationMary Elmer-DeWitt (Part-Time Faculty)Theodora Skipitares (Part-Time Faculty)
Associate Degree ProgramsJane Archer (Part-Time Faculty)Jamie Powell (Part-Time Faculty)
Construction/Facilities ManagementAudrey Schultz (Full-Time Faculty)Miriam Tsymuk (Part-Time Faculty )
Continuing & Professional StudiesRosie dePasquale (Full-Time Faculty)Rhonda Schaller (Staff Who Teach)
Creative Arts Therapy[vacant]
Design/Arts & Cultural ManagementRichard Green (Full-Time Faculty)Chris Shrum (Full-Time Faculty)
Digital ArtsEverett Kane (Full-Time Faculty)Blake Carrington (Full-Time Faculty)
Fashion DesignJacqueline Lamont (Part-Time Faculty)Gabby (Gabriela) Galvan (Part-Time Faculty)
Film & VideoEric Trenkamp (Staff Who Teach)Joshua Koury (Part-Time Faculty)
Fine ArtsGrayson Cox (Part-Time Faculty)
[second seat vacant]
Foundation Art & DesignSean Sullivan (Part-Time Faculty)
Graduate Architecture & Urban DesignJason Vigneri-Beane (Part-Time Faculty)
Graduate Center for PlanningDavid Burney (Full-Time Faculty)
Graduate Communications/Package DesignAlisa Zamir (Full-Time Faculty)David Frisco (Part-Time Faculty)
History of Art & DesignMary Edwards (Part-Time Faculty)Peter de Stabler (Part-Time Faculty)
Karyn Zieve (Part-Time Faculty)
Humanities & Media StudiesDiana Cage (Part-Time Faculty)
Diane Cohen Fisher (Staff Who Teach)
Michael Sharick (Part-Time Faculty)
Industrial DesignKathryn Filla (Part-Time Faculty)
Interior DesignKeena Suh (Part-Time Faculty)Jon Otis (Full-Time Faculty)
LibraryMaggie Portis (Full-Time Faculty)
Mathematics & ScienceChris Jensen (Full-Time Faculty)Mark Rosin (Full-Time Faculty)
PhotographyAndrew Todd (Staff Who Teach)Julie Pochron (Part-Time Faculty)
School of InformationDebbie Rabina (Full-Time Faculty)Irene Lopatovska (Full-Time Faculty)
Social Science & Cultural StudiesErum Naqvi (Part-Time Faculty)Sameetah Agha (Full-Time Faculty)
Undergraduate ArchitectureRobert Brackett III (Part-Time Faculty)
Anthony Buccellato (Part-Time Faculty)
Carlyle Fraser(Part-Time Faculty)
Undergraduate Communications DesignSebastian Kaupert (Part-Time Faculty)
Anthony Williams (Part-Time Faculty)
Lynne St Clare Foster (Part-Time Faculty)

At-Large Senators

 SenatorsAlternates
Full-Time Faculty 
  • Gregg Horowitz (Social Science & Cultural Studies, School of Liberal Arts & Sciences)
  • Ágnes Mócsy (Mathematics & Science, School of Liberal Arts & Sciences)
  • Mark O'Grady (Associate Degree Programs, School of Art)
  • Meredith TenHoor (Undergraduate Architecture, School of Architecture)
  • Sarah van Ouwerkerk (Photography, School of Art)
  • Jonathan Thayer (Industrial Design, School of Design)
  • Anthony Caradonna (Undergraduate Architecture, School of Architecture)
  • Jonathan Martin (Grad Center for Planning, School of Architecture)
  • Alex Liebergesell (Graduate Communications/Package Design, School of Design)
Part-Time Faculty
  • Paul Haacke (Humanities and Media Studies, School of Liberal Arts & Sciences)
  • Jenny Lee (Fine Arts, School of Art)
  • Mercedes Narcisco (Grad Center for Planning, School of Architecture)
  • Darini Nicholas (Social Science & Cultural Studies, School of Liberal Arts & Sciences)
  • Scott Sorrenson (Undergraduate Architecture, School of Architecture
  • Carlyle Fraser (Undergraduate Architecture, School of Architecture)
  • Tetsu Ohara (Interior Design, School of Design)
  • Karyn Zieve (History of Art & Design, School of Liberal Arts & Sciences)
  • Jennifer Logun (Foundation Art & Design and Interior Design, School of Design)
  • Scott VanderVoort (Industrial Design, School of Design)
Chairs Category
  • Kathryn Cullen-DuPont (Humanities & Media Studies, School of Liberal Arts & Sciences)
  • Erika Hinrichs (Undergraduate Architecture, School of Architecture)
  • Mary McBride (Design/Arts & Cultural Management, School of Art)
  • Nadya Nenadich (Grad Center for Planning, School of Architecture)
  • Peter Patchen (Digital Arts, School of Art)
  • Evan Neely (History of Art & Design, School of Liberal Arts & Sciences)
  • Regina Ford-Cahill (Construction/Facilities
    Management, School of Architecture)
    Jason Lee (Undergraduate Architecture)
Staff Who Teach
  • Carolyn Shafer (Grad Center for Planning, School of Architecture)
  • Rhonda Schaller (Continuing & Professional Studies, School of Continuing & Professional Studies)
Senate President
  • Chris Alen Sula (Full-Time Faculty, School of Information)

Non-Voting Members

Bylaw II.B.ii provides for non-voting members who serve one-year terms.

Office of the President Joe Hemway (Vice-President of Information Technology)
Provost’s Council
Russ Abell (Director of Libraries)
Student Government Association
Taylor Terranova (President, SGA)
Institute Curriculum Committee Chair
Tracie Morris

Committees

For updated committee rosters, please see the following pages: